fbpx
Przejdź do treści

Magazyny energii

Litowo-jonowa bateria do domowego przechowywania energii słonecznej

Niezależność

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii to nic innego jak akumulator przetrzymujący energię, którą będziemy chcieli wykorzystać w późniejszym czasie od jej produkcji np. przez panele fotowoltaiczne. Jest to bardzo wygodna możliwość dla odbiorców ze względu na nowy system rozliczeniowy.

Z końcem marca br. nastąpiła zmiana przepisów z systemu opustów na net billing, w którym rozliczenie za przekazanie energii elektrycznej do sieci, wyprodukowanej w danym momencie nazywamy sprzedażą, a w momencie odbioru – kupnem.

Wybierając magazyn energii możemy być samodzielni poprzez produkowanie i konsumowanie zielonej energii w dowolnym momencie bez konieczności używania „wirtualnego portfela”. Mówi się, że magazyny energii mogą skrócić czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej nawet o 3 lata!

Najkorzystniejszym wyborem magazynu energii do instalacji PV w przypadku domów jest połączenie hybrydowe. Oznacza to, że instalacja jest wpięta do sieci, ale w pierwszej kolejności wykorzystuje energię zgromadzoną w magazynie.

Przyjrzyjmy się nowym przepisom rozliczeniowym dla systemów PV od podstaw… Sprzedając wyprodukowaną energię w godzinach szczytu (czyli w momencie gdy produkcja wszystkich instalacji jest największa – godziny popołudniowe) ceny za sprzedaż są dosyć niskie. Z kolei w godzinach kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie (w godzinach wieczornych i nocnych) energia z sieci, czyli kupowana przez nas jest najwyższa. Opłacalność magazynów energii jest bezsprzeczna, ponieważ cały czas korzystamy z własnej, przechowanej energii.

Takie akumulatory zapewniają ciągły dostęp do energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych m. in. podczas awarii dostaw prądu.

Istnieje prosty podział magazynów energii:

  • przydomowe
  • przemysłowe

Obecnie wśród zainstalowanych magazynów bateryjnych przeważają technologie litowo-jonowe (li-ion) również dla gospodarstwa domowego. Mają one nawet do kilku tysięcy cykli ładowania. Inne typy baterii wykorzystujących procesy chemiczne to m.in. akumulatory:

  • kwasowo-ołowiowe,
  • sodowo-jonowe,
  • sodowo-siarkowe,
  • przepływowe,
  • ciekłe.

Takie domowe baterie są też dobrym rozwiązaniem dla krajowej sieci energetycznej. W Polsce mamy dość przestarzałą sieć energetyczną, a przydomowe magazyny energii pozwolą ją odciążyć.

Zalety magazynów energii:

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny

Szybki kontakt!
+
Wyślij!