Pompy ciepła
Ekologia
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła wytwarzane w prosty sposób poprzez przenoszenie ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Do transportu ciepła wykorzystywany jest czynnik roboczy, który pobiera ciepło pod niskim ciśnieniem w parowniku, a później jego ciśnienie jest zwiększane, co powoduje wzrost temperatury. Czynnik roboczy oddaje ciepło, skraplając się w wymienniku ciepła (skraplaczu). Następnie jest on rozprężany i trafia z powrotem do parownika.
Do wykonywania tej pracy wykorzystuje energię elektryczną. Aby pompa działała, potrzebne jest doprowadzenie energii elektrycznej, która stanowi około 20-25% całej energii grzewczej. Energia ta w wielu przypadkach pochodzi z energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne z danego budynku.
Wyróżniamy rodzaje pomp ciepła ze względu na źródło ciepła:
- pompa gruntowa
źródłem ciepła jest grunt. Jeżeli zastosujemy sondy pionowe odwiert musi mieć 100 m. W przypadku wymiennika poziomego działka, na której powstanie instalacja musi być dosyć duża.
- pompa wodna
źródłem ciepła jest ciepła woda płynąca. Może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Wyzwaniem dla inwestorów w ten rodzaj ogrzewania mogą być (w porównianiu z innymi) wysokie koszty inwestycyjne. Zewnętrznym źródłem zasilania pompy może być energia elektryczna, olej lub gaz.
- pompa powietrzna
Dzieli się na typ powietrze-powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze-woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą).
Przy doborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na parametry takie jak
COP – stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości energii, którą zużyto w trakcie pracy.
SCOP – stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku do energii elektrycznej zużytej przez pompę w danym sezonie.
W przypadku powietrznej pompy ciepła musimy zagwarantować jej dostęp do powietrza z czym nie ma większych problemów. Ważnym jest również odległość od budynku, w którym ma działać, ponieważ drgania zabudowań nie mogą wpływać na jej pracę. Wysokość na jakiej jest zamontowana także jest jednym z parametrów, wynika to głównie z warunków atmosferycznych. Odprowadzenie nagromadzonej wody powinno się transportować poza układ za pomocą właściwego drenażu lub korytka.
Powietrzne pompy ciepła nie mają specjalnych wymagań. Istnieje możliwość zamontowania ich w świeżo wybudowanym budynku jak również w tym, który przeszedł modernizacje. Ogromnym plusem zainstalowania tego urządzenia jest szybki i nieinwazyjny montaż.
Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie bez szkody dla środowiska. Wybór tego sposobu pozyskiwania ciepła to opłacalne i efektywne rozwiązanie!
Zalety pompy ciepła:
- Brak emisji zanieczyszczeń
- Brak konieczności dostarczania i składowania paliwa
- Łatwa obsługa
- Przystępna cena