fbpx
Przejdź do treści

Dotacje do fotowoltaiki 2022

Nad zakupem instalacji fotowoltaicznej zastanawia się coraz więcej osób.

W artykule przedstawiliśmy najbardziej popularne dotacje do fotowoltaiki na rok 2022.

Ulga termomodernizacyjna – odliczenie od podatku

Dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy odliczyć część kosztów poniesionych na zakup instalacji fotowoltaicznej. Dotyczy to całości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 53 000 zł. Jeśli natomiast rozliczenie roczne jest wspólne dla małżonków wota ta wynosi już 106 000 zł!

Całość kosztów poniesionych na zakup (tj. materiałów, osprzętu czy usługi) można odliczyć od podatku pod koniec roku w zeznaniu podatkowym. Ważne jest jednak to, że dotyczy to jedynie instalacji fotowoltaicznych wykorzystywanych na cele prywatne, czyli domach mieszkalnych gdzie maksymalnie 30% powierzchni wykorzystywane jest na cele inne niż mieszkalne.

Więcej o samej uldze termomodernizacyjnej możesz przeczytać TUTAJ.

Mój Prąd 4.0 – dotacja do fotowoltaiki

Mój Prąd to jeden z najbardziej popularnych dotacji dla fotowoltaiki dla przydomowych instalacji PV. W poprzedniej odsłonie programu inwestorzy mogli ubiegać się o zwrot 3 000 zł poniesionych kosztów na zakup instalacji fotowoltaicznych. Choć poprzednia wersja programu Mój Prąd 3.0 dobiegła już końca to potwierdzona została już kolejna odsłona programu.

Mój Prąd 4.0 ma zostać uruchomiony ponownie w I kwartale 2022 roku. Wsparcie finansowe ma obowiązywać nie tylko dla instalacji fotowoltaicznych, ale również:

  • Magazyny energii
  • Ładowarki samochodowe
  • Inteligentne domy

Czyste powietrze

Drugi obok programu Mój Prąd jeden z najbardziej popularnych programów, który wspiera instalacje fotowoltaiczne. Podstawowym celem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery poprzez wymianę nie ekologicznych źródeł ciepła (np. kotły węglowe) na te bardziej pro ekologiczne. W ramach programu inwestorzy mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów nie tylko na zakup instalacji fotowoltaicznych, ale również:

  • Pompy ciepła
  • Rekuperacje
  • Centralne ogrzewanie

Moje ciepło – dotacja na pompy ciepła

Nowy, planowany program, który wspierać ma zakup i montaż pompy ciepła dla nowych budynków mieszkalnych. Budżet programu to aż 600 mld zł, gdzie start programu przewidziano na I kwartał 2022 roku. Inwestorzy mogą ubiegać się o zwrot

  • 7 000 zł dla powietrznych pomp ciepła
  • 21 000 zł dla gruntowych pomp ciepła

Maksymalna kwota dotacji nie może przekraczać 30% wszystkich kosztów kwalifikowanych. Natomiast w przypadku rodzin posiadających kartę dużej rodziny jest to 45% kosztów kwalifikowanych.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!