Zielona energia dla przedsiębiorców
Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne w swojej firmie ? To pytanie zadaje sobie coraz częściej wielu przedsiębiorców ? W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące firmowej instalacji fotowoltaicznej oraz korzyści jakie niesie energia ze słońca.
Korzyści finansowe
Koszty prowadzenia biznesu stale rosną, a na przyszły rok planowane są kolejne kilkuprocentowe podwyżki cen energii. Rachunki szczególnie uderzają w przedsiębiorców, którzy chcąc ratować swoje firmy, są zmuszeni do ciągłego szukania oszczędności. Coraz więcej właścicieli rozważ więc możliwość wykorzystania „zielonej energii” w celu obniżenia rachunków za prąd.
Fotowoltaika jak wiadomo to proces produkcji energii z darmowego i niewyczerpanego źródła – promieniowania słonecznego. Dzięki panelom można pozyskać energię, która pokryje pewną część zapotrzebowania na energię, w zależności od instalacji i specyfikacji prowadzonej działalności.
Z finansowego punku widzenia to duże oszczędności, ponieważ produkcja własnej energii pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych przedsiębiorstwa. Firmy pracują zazwyczaj w godzinach 8-18, a to właśnie w tym czasie panele pracują z największą wydajnością i pozwalają wyprodukować najwięcej energii, którą można wykorzystać na bieżące potrzeby. To również niepodważalna niezależność energetyczna i zabezpieczenie przed kolejną falą wzrostów cen oraz przerwami w dostawie. Co ważne, inwestycja w fotowoltaikę jest jednorazowa – panele nie generują żadnych dodatkowych kosztów utrzymania, produkując prąd przez kilkadziesiąt lat.
Więcej niż oszczędność
Montaż instalacji fotowoltaicznej to nie tylko korzyści finansowe. Energia ze słońca jest „czysta” tzn. całkowicie przyjazna dla środowiska. Firma decydując się na montaż paneli zmniejsza zużycie prądu wytwarzanego w sposób tradycyjny na bazie węgla przez do w realny sposób wpływa na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie skutków zmian klimatu wynikających z wydobycia paliw kopalnych.
Ekologia jest od wielu lat popularnym tematem w związku z czym rośnie świadomość społeczeństwa. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na podejście firm w tej kwestii oraz często uzależniają od tego finansowanie marki. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, a tym samym pozwala być lepiej odbieranym przez konsumentów.
Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych
Dodatkowo do inwestycji zachęca możliwość skorzystania z dotacji zarówno na poziomie krajowym jaki i lokalnym co obniża koszty zakupu i montaż paneli słonecznych. W zależności od parametrów instalacji fotowoltaicznej można liczyć na dofinansowanie obniżające koszt inwestycji nawet o kilkadziesiąt procent. Inne formy wsparcia pozwalają na uzyskanie pożyczki z możliwością umorzenia. Interesującą opcją jest również możliwość skorzystania z leasingu paneli fotowoltaicznych. Wybierając leasing instalacji fotowoltaicznej, płacimy każdego miesiąca określoną ratę, znacznie mniejszą od zysków z oszczędności.
Instalacja fotowoltaiczna dla firmy
Oczywiste jest, że nie ma jednej uniwersalnej instalacji fotowoltaicznej dla firmy. Jej parametry i elementy należy ustalać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa. Jest jednak kilka aspektów, które warto mieć na uwadze podczas planowania instalacji. Przede wszystkim moc zarówno całej instalacji jak i paneli. Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana do średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w firmie. Przy projektowaniu instalacji dąży się do tego, aby instalacja pokrywała bieżące zapotrzebowanie firmy i nie produkowała zbyt dużych nadwyżek energii elektrycznej. Kolejną istotną sprawą jest odpowiednie umiejscowienie. Montaż powinien zostać wykonany na dachu lub gruncie z dala od zacienienia i w kierunku południowym. Oczywiście nie zawsze takie ustawienie będzie możliwe, dlatego panele fotowoltaiczne z powodzeniem możemy zamontować również w kierunkach południowo-zachodnim, południowo-wschodnim, wschodnim lub zachodnim. Takie ulokowanie również pozwoli na produkcję energii elektrycznej, jednak uzyski będą niższe.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o OZE obowiązek uzyskania koncesji uzależniony jest od mocy planowanej instalacji fotowoltaicznej. Instalacje o mocy poniżej 50 kW można zakładać w sposób całkowicie dowolny. W przypadku natomiast , gdy systemy osiągają moc 50-500 kW wymagają od inwestora wpisu do rejestru producentów energii. Z kolei montaż instalacji o mocy przekraczającej 500 kW wiąże się z koniecznością pozyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Jednak w większości wykowywane są mikroinstalacje do 50kW.